Pływanie kajakiem jest jedną z wielu popularnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, charakteryzującą się bogactwem treści poznawczych i wypoczynkowych. Te dwie funkcje współwystępują i nawzajem się uzupełniają. Można ją uprawiać od wczesnej młodości do podeszłego wieku, gdyż nie wymaga dużej sprawności i wysiłku fizycznego. Zresztą rozmaitość szlaków wodnych, zróżnicowanych pod względem trudności technicznych i długości tras, umożliwia wybór szlaku adekwatnego do umiejętności osób biorących udział w tej formie turystyki. Poza aspektem poznawczym i wypoczynkowym, uczestnictwo w turystyce kajakowej wyrabia takie pozytywne cechy, jak samodzielność, koleżeńskość, zdyscyplinowanie, refleks i sprawność ruchową. W uprawianiu turystyki kajakowej duże znaczenie ma również to, że wbrew obiegowej opinii jest to jedna z tańszych rodzajów turystyki.
Czas uczestnictwa w spływach kajakowych może być różny: od kilkunastu dni w ramach dorocznego urlopu wypoczynkowego do jednego czy dwóch dni w ramach wypoczynku cotygodniowego.
Współczesny świat zmusza ludzi do bardzo szybkiego tempa życia, pogoni za sukcesem i pieniądzem, dlatego tradycyjny wypoczynek „na plaży”, nie każdemu pozwala całkowicie zrelaksować się i wypocząć, człowiek szuka innych form regeneracji sił, wielu znajduje ją w aktywnym wypoczynku, w tym kajakowaniu.
Polska dysponuje wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki kajakowej. Duża ilość dzikich nieuregulowanych rzek, z roku na rok czystszych i bogatszych w rozmaite organizmy świata roślin i zwierząt, wiele ciekawych miejsc, przez które wytyczone zostały trasy wodne, pozwala turystą oderwać się od spraw i problemów dnia codziennego i przenieść się do zupełnie innego świata ciszy, spokoju, odprężenia i harmonii.
Celem pracy jest przybliżenie tematu turystyki kajakowej w naszym kraju. Propagowanie kajakarstwa jako doskonałej formy wypoczynku i sposobu walki z dolegliwościami wywołanymi wpływem rozwoju cywilizacji.
Należy wspomnieć, że kajakowanie to nie jedyny sposób aktywnego wypoczynku, ale jedna z form, do której potrzebna jest woda, a ze względu na to, iż Polska posiada dużo dobrych tras kajakowych należy tę formę rozwijać jak najprężniej, ponieważ jest ona zdecydowanie za mało znaną formą wypoczynku. Turyści chętniej wybierają np. wycieczki piesze czy wyprawy rowerowe niż kajakowe. Oczywiście turystyka kajakowa nigdy nie „prześcignie” turystyki pieszej, rowerowej czy żeglarskiej, ale też nie o to chodzi, a wręcz nie jest wskazane, ważne jest, aby turyści wiedzieli o występującej alternatywie spędzania czasu wolnego, wbrew pozorom nie wymagającej dużo większego zaangażowania i zabiegów jak przy organizowaniu wędrówek pieszych.
Obecnie w Polsce wzrasta liczba pasjonatów wodnych wycieczek, organizatorzy spływów „w kajaku” dysponują szeroką ofertą skierowaną zarówno do polskich klientów oraz wychodzą poza granice kraju, zachęcając zagranicznych wodniaków do odwiedzenia pięknych, nie dotkniętych ręką cywilizacji zakątków naszego kraju. Obserwuje się nieco większe zaangażowanie władz regionów w utrzymanie tras wodnych. Wiele szlaków dysponuje bardzo dobrym, choć skromnym zagospodarowaniem i zapleczem turystycznym, w większości przypadków nie wpływających negatywnie na środowisko i otoczenie, choć niestety zdarzają się takie szlaki gdzie liczba turystów przekracza założoną przepustowość danego szlaku w danym czasie, wynika to z nieumiejętności gospodarowania władz regionów, które kierują się wyłącznie chęcią przyciągnięcia jak największej liczby turystów w celu zwiększenia zysków nie myśląc o degradacyjnych skutkach dla środowiska a co za tym idzie pozbawienia sensu i istoty turystyki kajakowej. Bo jednak należy pamiętać, że trasy kajakowe zawdzięczają swoją unikalność nie tylko wodzie, ale dzięki skromnemu zapleczu, ciszy, brakiem oznak cywilizacji jest to coś, czego obecnie szuka wielu turystów, a odnaleźć może właśnie w kajaku.
Praca składa się z trzech części. W pierwszym rozdziale zostały zawarte ogólne informacje na temat turystyki aktywnej i turystyki kwalifikowanej. Rozdział opisuje jak doszło do narodzin dwóch, jakże popularnych obecnie form turystyki. Przedstawia także różnice między turystyką aktywną i turystyką kwalifikowaną. Drugi rozdział poświęcony jest turystyce kajakowej w naszym kraju, przybliża informacje obecnego poziomu kajakarstwa, jakie czynniki wpływają na kondycje kajakarstwa a jakie nie sprzyjają jaj rozwojowi. Trzecia część pracy to charakterystyka ciekawszych tras kajakowych znanych i mniej znanych, jako istotnych elementów podaży turystycznej.