W tej części opracowania zastosowana zostanie metoda benchmarkingu w turystyce a zaprezentowane przykłady rozwiązań z różnych krajów i różnych regionów Polski mogą posłużyć jako wzorce do tworzenia oferty turystycznej na terenie powiatu jędrzejowskiego.
Szczególnie dużo uwagi zostanie tu poświęcone tworzeniu różnorodnych produktów turystycznych i działalności agroturystycznej, idei takiej formy działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, formom agroturystyki i metodom jej wprowadzania.
Wykorzystanie obiektów pałacowych i dworskich dla celów turystycznych
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
Grodkowice są wsią położoną na Podgórzu Bocheńskim. W XX w. parku znajduje się pałac rodziny Żeleńskich, z której pochodzą kompozytor Władysław Żeleński (1837 – 1921) i jego syn Tadeusz (1874 – 1941) literat i publicysta. Pałac jest odrestaurowany i od kilku lat w weekendy odbywają się tu wieczory muzyczne (orkiestra, recitale fortepianowe, skrzypcowe), wieczory z poezją, występy artystów z teatrów krakowskich.
Zamek w Dębnie
Dębno to wieś w okolicach Tarnowa na pograniczu Podgórza Bocheńskiego i Pogórza Rożnowskiego. Późnogotycki zamek został wzniesiony w latach 1470 – 80 przez kasztelana J. Dębińskiego. Jest to mały czworoboczny zamek z dziedzińcem, z basztami i wykuszami, otoczony fosą. Wnętrze zamku można zwiedzać, można tu też organizować różnorodne imprezy, bale i śluby.