Praca o podróżowaniu

Oceń tę pracę

Krótkie spojrzenie na stan badań na temat podróży i to zarówno z perspektywy literackiej , jak i historycznej, różnice w wyprawach romantyków i pozytywistów, zmiany w sposobach podróżowania spowodowane „wiekiem pary i elektryczności”, cele  naszej pracy i motywacja wyboru tego tematu, wreszcie krótkie streszczenie rozdziałów pracy i wykorzystanych źródeł.

W tym rozdziale przedstawię dzieje podróży zagranicznych oraz opisy wrażeń estetycznych, jakie pojawiły się w pamiętnikach polskich, spisywanych niekoniecznie przez zawodowych literatów. Myślę, że jest to dobre wprowadzenie do badań.  Proszę się nie przerażać , ze jest tu dużo historii ale jest to niezbędne do „wdrążenia się” w temat . W wersji końcowej I r. pojawi się więcej cytatów. W kolejnych rozdziałach pracy pojawią się dopiero analizy dzieł zasugerowane przez promotora czyli wrażenia z podróży Kraszewskiego, Gomulickiego czy Konopnickiej. Choć w trakcie badań pewne plany mogą się trochę zmienić. Może pojawią się rozdziały czy podrozdziały pt. Rzym , Wenecja czy Florencja dotyczące opisów wrażeń w tychże miastach. Myślę, że takie zestawienie też mogłoby być ciekawe . Wszystko jednak wyjdzie w przysłowiowym praniu czyli w trakcie badań. Chciałbym też zasugerować aby jeden z rozdziałów poświecić opisom podróży po Włoszech autorstwa Rosjanina Pawła Muratowa, który w II tomowym dziele „ Obrazy Włoch” chyba najlepiej oddał cel „ wyprawy estetycznej” w XIX w.

Nie jest ona coprawda polska ale ważny jest jej wpływ na przyszłych kulturoznawców, historyków sztuki czy literatów, którzy później wzorowali się na nim pisząc o sztuce, literaturze Włoch. Będą też odniesienia do podróży Goethego .

Dodaj komentarz