Nieco tajemniczy i położony na uboczu wielkopolskich ścieżek rezerwat przyrody. Być może nie największa atrakcja turystyczna tego rejonu, ale miejsce zdecydowanie polecane na niedzielny spacer. Oczywiście jeżeli tylko ktoś się odważy… Legenda głosi bowiem, że dawno temu grupa chłopców z położonej nieopodal wsi Szwecja znalazła tutaj ślady diabelskich racic (stąd nazwa rezerwatu).
Ale nie taki diabeł straszny, jak go malują – Diabli Skok to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody, znajdujących się na północy Wielkopolski i utworzony w 1961 r. w celu ochrony fragmentu lasu mieszanego z 200-letnimi drzewami pomnikowymi. Spacerując po rezerwacie natkniecie się min. na malowniczą rynnę polodowcową nad brzegiem jeziora Krępsko Małe. Głębokość rynny dochodzi do 20 m, a z jej stromych zboczy wytryskują liczne źródła tworzące bardzo ciekawy biotop dla roślinnych zbiorowisk źródliskowych, głównie mchów i wątrobowców.
Flora rezerwatu to aż 285 gatunków roślin, w tym mszaki i paprotniki. Pasjonatów biologii przyciągają tutaj rzadkie w tej części kraju rośliny z rodziny wątrobowców, rzęsienicy i paproci narecznicy szerokolistnej, a także innych roślin górskich: przetacznik górski, niezapominajka leśna, bniec czerwony. Spotkać można tutaj również gatunki chronione m. in. wawrzynek wilczełyko. Strome zbocza jaru porastają liściaste lasy mieszane bukowo-dębowe, szczyty wzgórz to bór mieszany, występują też zbiorowiska łęgu olszowego, lasu jesionowego, lasu mieszanego z panującym bukiem, ols porzeczkowy, łęg jesionowo-olszowy – jednym słowem jest co oglądać.
Pozostaje nam tylko życzyć miłego spaceru – bez bliskich spotkań z legendarnym diabłem:)