Starsi mieszkańcy miasta lubią podkreślać, że to taki „Mały Rzym” – też leży na siedmiu wzgórzach, a głęboko pod ziemią ukrywa system korytarzy. Na dodatek miasto aż kipi od zabytkowych obiektów i atrakcji turystycznych. Co tak naprawdę można zobaczyć w Sandomierzu? Przekonajcie się sami…
ZABYTKI PRZEDE WSZYSTKIM
Sandomierz jest miastem o tysiącletniej historii, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich.
Co mogą zobaczyć turyści odwiedzający Sandomierz? Przede wszystkim doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, którego dawny charakter oddają organizowane w okresie sezonu turystycznego pokazy walk rycerskich i renesansowego tańca. W nadwiślańskim grodzie znajduje się łącznie 120 obiektów zabytkowych. Największe zainteresowanie turystów wzbudza zbudowana w XIV – XVI w. Brama Opatowska (jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce), renesansowy Ratusz, Katedra i Zamek pamiętające czasy Kazimierza Wielkiego oraz jedna z najstarszych szkół w Polsce – ponad czterystuletnie Collegium Gostomianum.
Sandomierskie zabytki stały się również tłem dla scen kręconych do polskiego serialu kryminalno-obyczajowego „Ojciec Mateusz”.
Chociaż najpiękniejsze zabytki Sandomierza znajdują się na powierzchni ziemi, niektóre atrakcje zostały ukryte głęboko pod spodem… Zwiedzając Sandomierz warto zobaczyć te niewidoczne „gołym okiem” miejsca. Mowa tutaj o Sandomierskich piwnicach, które zostały zbudowane w okresie od XIII – XVI w. Powstanie systemu korytarzy jest związane z dziejami sandomierskich kupców, którzy potrzebowali przestrzeń do magazynowania swoich towarów. W ten sposób w ubiegłych stuleciach pod sandomierską Starówką powstała pajęczyna korytarzy, która dzisiaj udostępniona jest do zwiedzania.
Sandomierz warto również zobaczyć z nieco innej, wodnej perspektywy. Jeżeli tylko pogoda dopisze można wybrać się nad Wisłę i wsiąść na pokład wycieczkowego statku. Statek zabiera turystów nie tylko w okolice Starówki ale także w rejon dolnego odcinka Wisły – szczególnie urokliwego, bogatego w unikatową roślinność oraz siedliska dzikiego ptactwa teren.
MOŻE BYĆ AKTYWNIE
Miasto ma wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom zabytkowych obiektów, ale także turystom aktywnym. Sandomierz jest bowiem położony na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi na dłuższe i krótsze spacery zapraszają lessowe wąwozy – wśród nich najbardziej malowniczy Wąwóz Królowej Jadwigi.
W granicach miasta położony jest również rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe”. Nazywane też „pieprzówkami” wzniesienia są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym, odsłaniającym liczące 500 milionów lat skały kambryjskie.
Doskonałym miejscem do wypoczynku rodzinnego jest odnowiony „Park Piszczele”. Zlokalizowano w nim m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe oraz największy walor Parku – park linowy. „Ścieżkę Tarzana”, bo taką nazwę nosi wspomniany park linowy, tworzą bazy ulokowane w konarach drzew oraz drewniane przejścia zainstalowane pomiędzy nimi.
KULTURALNIE
Przyjazd do Sandomierza można zaplanować w trakcie odbywających się w mieście wydarzeń kulturalnych. A jest ich wiele. Do najbardziej znanych należą: „Jarmark Jagielloński”, „Dni Sandomierza”, „Sandomierska Truskawkowa Niedziela”, „Międzynarodowy Turniej o Miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa”, „Szanty w Sandomierzu” oraz Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
- Wszelkie informacje dotyczące atrakcji turystycznych Sandomierza można odnaleźć na oficjalnej stronie www miasta.
- Zobacz szczegółowe informacje na temat rejsów wycieczkowych po Wiśle.
- Sandomierz posiada szerokie możliwości zakwaterowania – hotele na różnym poziomie cenowym, motele, zajazdy, camping, bursy, schroniska, kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne. Zobacz spis obiektów noclegowych i gastronomicznych w Sandomierzu.
- Przeczytaj więcej o Sandomierskich podziemiach.
- Pobierz informator oraz mapkę dotyczącą miejsc i zabytków wykorzystanych w serialu Ojciec Mateusz.