Przemysł turystyczny

Oceń tę pracę

Pensjonariusze oraz osoby podróżujące ze względów zawodowych mogą za pośrednictwem Internetu znaleźć wszystkie informacje na temat miejsc jakie zamierzają odwiedzić oraz dokonać wszelkich rezerwacji. W 1996 roku użytkownicy Internetu dokonali rezerwacji o łącznej wartości 276 milionów dolarów, z czego 90% stanowiły bilety lotnicze. Rok później liczba to potroiła się, sięgając rzędu 827 milionów dolarów.

Elektroniczny system rezerwacyjny powstał w 1959 roku i nosił nazwę SABRE (Semi-Automated Business Research Environment). Przed końcem 1964 sieć telekomunikacyjna Ameryki Północnej gwałtownie rozwinęła się, co pozwoliło w maju 1967 roku na zainstalowanie w biurze turystycznym pierwszej jednostki SABRE. Przed końcem lat siedemdziesiątych do sieci zostało podłączonych około tysiąca takich biur. Powstała Grupa SABRE, obecnie, posiada dwie witryny internetowe: dla klientów indywidualnych – easySABRE oraz Travelocity.

Wprowadzona w 1996 roku, Travelocity dostarcza jednostopniowe usługi turystyczne on-line wspomagane przez system rezerwacji i transakcji SARBE. Podróżni korzystając tej usługi mogą zarezerwować lot, rejs, miejsce w hotelu, wynająć samochód, obejrzeć interaktywne mapy ulic, zdjęcia, materiał video, skorzystać z instrukcji dojazdowych, poradników turystycznych, oraz zdobyć informacje na temat aktualnej i przyszłej prognozy pogody.  Dla klientów zainteresowanych głównie  cenami usług turystycznych udostępniona jest usługa polegająca na wyszukiwaniu ofert w oparciu o specyfikację przedziału cenowego. Ponadto możliwym jest oglądnięcie planu układu siedzeń niektórych samolotów w celu weryfikacji, które miejsca są zajęte, a które można jeszcze wykupić. Klient  Travelocity jest pod stałą opieką firmy. I tak na przykład w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu jest on powiadamiany o zaistniałym fakcie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Internet Travel Network była pierwszą usługą informacji turystycznej opartą na sieci powstałą w maju 1995 roku. W przeciągu trzech miesięcy posiadała 70,000 zarejestrowanych użytkowników. Mniej niż rok później liczba ta wzrosła do 450,000, by w roku 1997 osiągnąć 3 miliony.

Microsoft Expedia – kolejna firma turystyczna on-line, powstała w październiku 1996 roku osiągając 1 milionową sprzedaż tygodniową w styczniu 1997. W czerwcu wynik ten podwoiła, a rok rozliczeniowy zamknęła wynikiem sprzedaży równym 100 milionów dolarów. Inna firma – Preview Travel – rozpoczynając swoją działalność w sieci od maja 1996 roku, zamknęła księgi rozliczeniowe wynikiem ponad 20 milionów dolarów (1996 rok), oraz ponad 80 milionów dolarów w rok później.

Linie lotnicze rozpoczęły eksperymentować z Internetem w 1995 roku, wykorzystując go pierwotnie jako źródło kontaktów z inwestorami i partnerami handlowymi. Szybko jednak dostrzeżono, że Internet jest środkiem, który w sposób bardzo łatwy i tani pozwala dotrzeć do ogromnej rzeszy potencjalnych klientów. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w stworzeniu oferty internetowej oferującej możliwość uzyskania informacji odnośnie bieżących cenników oraz rozkładów lotów.

W 1996 roku linie lotnicze Southwest stały się pierwszą firmą, która umożliwiła swoim klientom zakup biletów za pośrednictwem sieci, pomijając całkowicie w procesie kupna sprzedaży obecność pośredników. Pozwoliło to jej m.in. na zredukowanie kosztów działalności wykreślając z pozycji kosztów prowizje dla agentów. Sukces komercyjny owego przedsiębiorstwa spowodował, iż wiele firm postanowiło samodzielnie zainwestować w nowe technologie sprzedaży rozpoczynając tym samym wyścig o klienta. Dzięki temu rozwinęło się wiele wirtualnych agentów turystycznych na świecie. Pierwszymi i najpotężniejszymi były: Expedia.com firma stworzona przez Microsoft oraz Travelocity.com – własność Grupy SABRE. Niezależnie od tego u kogo klient zakupił bilet, linie lotnicze oszczędzały fundusze w dwojaki sposób. Po pierwsze prowizje dla wirtualnych agentów były dużo niższe, po drugie pozwoliło to na odciążenie centrów rezerwacyjnych linii lotniczych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż omawiana linia lotnicza Southwest pierwsze próby z elektronicznymi biletami przeprowadziła w 1994 roku. Przed końcem 1997 ponad połowa jej klientów podróżowała bez fizycznego posiadania biletu.

 

Amerykańskie Linie Lotnicze zdecydowały się na wprowadzenie systemu sprzedaży on-line niewiele później niż Southwest bo też w 1996 roku, posiadając przy tym mniejszą liczbę klientów. W Internecie jednak formalnie zaistniała w maju 1995 roku, głównie oferując swoim klientom system informacji pasażerskiej. System kupna on-line rozkwitł w 1997 roku, dzięki intensywnej kampanii reklamowej, w której jedną z głównych wiadomości stanowił adres internetowy firmy. Wkrótce klienci dostrzegli, iż dzięki możliwości kupna biletów w systemie on-line ominą kolejki na lotnisku oraz na łączach telefonicznych. Do września owego roku Amerykańskie Linie Lotnicze zarejestrowały 500,000 klientów usług on-line.

Linie lotnicze zachęcały klientów do korzystania z elektronicznych biletów na różnorodne sposoby. Dla przykładu linie Northwest oferowały swoim klientom 1000 bezpłatnych mil lotniczych.

Polskie Linie Lotnicze LOT od października 1997r. rozpoczęły sprzedawać poprzez Internet bilety na swoje połączenia. Wyprzedziły tym samym wiele europejskich linii lotniczych. W Polsce był to pierwszy system sprzedaży za pośrednictwem sieci komputerowej, w którym przy płatności kartami bankowymi numery poddawane były autoryzacji w trybie on-line. Jak mówili przedstawiciele LOT, nowe przedsięwzięcie firmy było odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów i kroki konkurencji. LOT od dwóch lat dysponował swoją stroną WWW i sukcesywnie notował szybko rosnącą liczbę jej odwiedzin. Obecnie rejestrowanych jest ponad 20 tys. zapytań miesięcznie, głównie z USA (45 proc. ) i Polski (31 proc. ).

Nowa forma sprzedaży, Tickets OnLine umieszczona jest na internetowej stronie przewoźnika (www.lot.com) . Jest to system interaktywny, stwarzający klientom możliwość zaplanowania przelotu do ponad 50 miast oraz dokonanie zakupu biletów. Trzeba tego dokonać na minimum 5 dni lub maksimum 360 dni przed zamierzoną podróżą. Obsługa systemu jest bardzo prosta, jednak w jej początkowej fazie istnienia instrukcje i polecenia pojawiały się w języku angielskim. Wynikało to z faktu, że internetowa sprzedaż biletów opierała się na systemie rezerwacji, który prowadzony był w języku angielskim.

System wyświetla wszystkie dostępne loty w określonym dniu, najniższą cenę, godziny wylotu i przylotu. Istnieje także możliwość zarezerwowania konkretnych miejsc w samolocie.

Za zamówiony bilet płaci się kartą kredytową w momencie dokonywania transakcji; karta jest autoryzowana w czasie rzeczywistym. Pasażerowie po sfinalizowaniu transakcji otrzymują numer rezerwacji, sam bilet zaś dostarczany jest im następnego dnia bezpłatnie przez firmy kurierskie.

Dodaj komentarz