Szlak Orlich Gniazd łączy kilkanaście malowniczych zamków zlokalizowanych w województwie małopolskim i śląskim. Które z nich warto zobaczyć? Zapewne wszystkie. Ale od których warowni zacząć, jeżeli na turystyczny wypad mamy tylko weekend albo – co gorsza – jeden dzień? Skorzystaj z naszego pomysłu – odwiedź położone na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zamki w Mirowie i Bobolicach!
MIRÓW I BOBOLICE – dlaczego akurat te miejsca?
Może dlatego, że oba zameczki urzekają swoim wyglądem, mają niezwykle ciekawą historię, a na dodatek są położone w okolicy malowniczego pasma jurajskich skałek, grot i jaskiń, czyli Grzędy Mirowsko-Bobolickiej. Przed wizytą na zamkach warto jednak zapoznać się z historią tych budowli.
Królewski Zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych „Orlimi Gniazdami”, które chroniły zachodnią granicę państwa od strony Śląska. Na przestrzeni wieków Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak od XV wieku pozostaje nieprzerwanie w rękach prywatnych.
Zamek Mirów również został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego, choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła tylko kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu „Orlich Gniazd”.
GRZĘDA MIROWSKO-BOBOLICKA – spacer pomiędzy zamkami
Będąc w Mirowie i Bobolicach warto również wybrać się na spacer po Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej. Grzęda to łączący Zamek Mirów i Zamek Bobolice wał skalny, na który składają się przede wszystkim majestatyczne jurajskie ostańce, często o fantazyjnych nazwach. Znajdują się wśród nich m.in.: Turnia Kukuczki, Trzy Siostry, Skrzypce, Klawiatura, Grzyb, Szafa, czy Zygzak.
Miejsce to jest mekką dla skałkowych wspinaczy. Każdego sezonu można tu również spotkać miłośników jazdy konnej, rowerzystów, czy też osoby uprawiające nordic walking. Zimą Grzęda zamienia się natomiast w fantastyczną trasę dla m.in. narciarzy śladowych, którzy znajdują tu urozmaicone tereny oraz wspaniałe widoki Jury w śnieżnej szacie.
Grzęda Mirowsko-Bobolicka to także szereg mniejszych i większych grot oraz jaskiń. Ciekawostką jest, że w jednej z nich o nazwie Stajnia odkryto pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka. Jako, że jaskinia znajduje się po bobolickiej stronie Grzędy, nadano mu imię Bobolusa Jurajskiego.
CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICY ZAMKÓW?
Na przykład Bramę Laseckich – jest to położony tuż obok zrekonstruowanego Zamku Bobolice ostaniec skalny powstały ponad 100 mln. lat temu, w okresie jurajskim. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała przez tysiące lat poddawana była oddziaływaniu wiatru i wody, która systematycznie wypłukiwała mniej trwały materiał, aż do ukształtowania się formy skalnej zwanej bramą.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat brama ukryta była wśród gęstych krzewów oraz przykryta grubą warstwą wyrzucanych tu śmieci. Po wykarczowaniu roślinności oraz uporządkowaniu terenu znów odsłoniła swoje piękno. Pod bramą odnaleziono wykute w skale schody, prawdopodobnie pozostałość ścieżki wiodącej z wioski do zamku. Na cześć obecnych właścicieli Zamku Bobolice, ostaniec nazwano Bramą Laseckich.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
- Odwiedź stronę www zamku w Bobolicach i dowiedz się więcej na temat możliwości zwiedzania tego miejsca.
- Zamek Bobolice docelowo zostanie udostępniony turystom jako muzeum. Obok zamku powstaje karczma, w której dostępne będą także miejsca noclegowe. Pod murami już teraz zlokalizowany jest natomiast „Popas rycerski” – miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik, a także posilić się miejscowymi potrawami.
- Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku w Mirowie, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadoptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.