Wrocław inaczej, czyli w poszukiwaniu krasnali

Oceń tę pracę

Wrocław można zwiedzać na różne sposoby. Pieszo, rowerem, komunikacją miejską, z perspektywy rejsu po Odrze czy z wykorzystaniem cichych i ekologicznych pojazdów o napędzie elektrycznym. Ale propozycja, którą mamy dla Was jest zupełnie inna…

WROCŁAW TRADYCYJNY

Wrocław odwiedza rocznie prawie pół miliona wycieczkowiczów z samej zagranicy. Ich uwagę przykuwa przepiękne Stare Miasto, z drugim co do wielkości rynkiem w Europie; Panorama Racławicka, Hala Stulecia czy Ostrów Tumski. Miłośnicy flory i fauny bardzo chętnie odwiedzają prawie stuletni Ogród Japoński czy wrocławski Ogród Zoologiczny. Co jednak innego, poza doskonale znanymi zabytkami, może zaproponować turystom Wrocław?

WROCŁAW INACZEJ, CZYLI W POSZUKIWANIU KRASNALI

Ciekawym pomysłem na zwiedzanie Wrocławia są wycieczki tematyczne. I tutaj właśnie pojawia się nasza propozycja, czyli spacer szlakiem krasnali, których we Wrocławiu jest ponad 60.

Wrocławskie krasnale są pamiątką po działającym na początku lat 80. ruchu Pomarańczowej Alternatywy, choć mieszkańcy twierdzą, że krasnale były we Wrocławiu od zawsze. Na ulicach można spotkać je od 2005 roku. Źródła historyczne donoszą, że to efekt tajnego porozumienia Prezydenta Miasta z Radą Starszych Rodu Krasnali. Jak powszechnie wiadomo, krasnale ratowały Wrocław przed zalaniem podczas powodzi w 1997 r., w związku z tym postawiono im pomnik na głównym deptaku Wrocławia i otworzono Muzeum Krasnali.

W ramach utrzymywania dobrych relacji krasnale zgodziły się wyjść na ulice i w nocy wykonują dla miasta ciężką pracę, a w dzień zastygają niczym miniaturowe pomniki. Można znaleźć je dosłownie wszędzie: przed wejściami do restauracji i muzeów, na latarniach, słupach i przy fontannach. Odwiedzając stronę internetową wrocławskich krasnali, można poznać ich historię, a także zapoznać się z mapą przedstawiającą położenie każdego skrzata. Każdy ma własne imię oraz atrybut dziedziny, której jest patronem. Jest więc Meloman, Żaczek, Gołębnik czy wesoła para Aquaparczków – Moczypięta i Chlapibrzuch, którzy witają gości Wrocławskiego Parku Wodnego – obecnie najnowocześniejszego Aquaparku w Polsce.

Wrocław to nie tylko miasto krasnali – to także miasto aniołów. Zdobią niejeden budynek, wnętrza świątyń, znajdują się na wrocławskich pomnikach. Tak naprawdę anioły, aniołki i amorki można spotkać prawie na każdej ulicy. Nikt nie policzył, ile ich jest, ale pewnie tysiące… One, podobnie jak krasnale i… sowy, zapraszają turystów do bliższego poznania miasta – ale o tym następnym razem.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  • Dowiedz się więcej na temat szlaku – odwiedź oficjalną stronę www Szlaku Krasnali we Wrocławiu
  • Zanim wyruszysz do Wrocławia i rozpoczniesz poszukiwania krasnali zapoznaj się z mapą Szlaku Krasnali
  • Jeżeli chcesz dowiedzieć się o innych, ciekawych miejscach we Wrocławiu, odwiedź stronę www Informacji Turystycznej w tym mieście.

Dodaj komentarz